Zapraszamy, byś dołączył do grona Beneficjentów

Zapewniamy dwa filary
wsparcia:

Comiesięczne stypendium

Głównym celem wsparcia finansowego jest zapewnienie bezpieczeństwa i stałości finansowania kluczowych potrzeb danej organizacji. Stypendium dla Lidera umożliwia mu rezygnację z pracy poza organizacją i pełne skoncentrowanie tylko na jej rozwoju. W zależności od indywidualnych potrzeb danej organizacji Fundacja może zapewnić także inne kluczowe wsparcie materialne.
 
Okres wsparcia finansowego to 2-3 lata. Celem wsparcia jest doprowadzenie do samodzielności Beneficjenta w dalszym rozwoju i do zwielokrotnienia, a minimalnie do podwojenia skali działania danej organizacji społecznej. Sposób, w jaki będziemy mierzyć tę skalę, zostanie ustalony na samym początku współpracy. Zawsze jedną z miar jest wielkość zasobów finansowych i/lub obrotów danej organizacji.

Doradztwo merytoryczne

Każdemu Beneficjentowi przydzielany jest Partner, który wspiera go w trakcie regularnych, comiesięcznych sesji ukierunkowanych na zarządzanie organizacją i na dalszy jej rozwój. Doradztwo obejmuje między innymi: formy i metody prowadzenia działalności, zróżnicowanie i poszerzenie źródeł finansowania, zbudowanie skalowalnych i autonomicznych źródeł przychodów, metody zarządzania i organizacji pracy, formy świadczenia pomocy, zarządzanie zespołem, budowanie wizerunku, marketing, wyznaczanie celów strategicznych i kluczowych mierników ich realizacji, monitorowanie oraz zwiększanie efektywności działań organizacji, a także inne potrzebne wsparcie. Zakres doradztwa dostosowywany jest do konkretnego Beneficjenta i etapu rozwoju danej organizacji.

Komu i jak pomagamy?

Celem Fundacji jest udzielenie bezpośredniego wsparcia finansowego i kompetencyjnego wybranym organizacjom społecznym, które mają największy potencjał zwiększenia skali swoich działań i osiągnięcia pozytywnych efektów społecznych.

Fundacja Owoc Obfity pomaga wybranym organizacjom o dużym potencjale osiągnięcia znaczącego wpływu społecznego. Oczekiwany cel pomocy to osiągnięcie wspólnie zakładanych rezultatów społecznych, pomnażania dobra, zmiany życia konkretnych osób lub grup osób w zakresie wzrostu skali i siły oddziaływania. Jednocześnie chcemy wspierać naszych Beneficjentów w sposób, który zapewnieni – w takim stopniu, w jakim to tylko możliwe – otrzymanie przez Fundację zwrotu pomocy finansowej, by zwiększyć Kapitał Obrotowy Zmiany Społecznej, który będzie służył kolejnym Beneficjentom Fundacji.

Fundacja Owoc Obfity kieruje swoją propozycję do organizacji społecznych, funkcjonujących już od minimum 3 lat, mających sprawdzone modele działania, lecz które napotykają istotne bariery organizacyjne lub finansowe, niepozwalające im na dalszy rozwój.

Wsparcie przeznaczone jest na rozwój organizacji, rozumiany jako zwiększanie jej skuteczności w realizowaniu misji społecznej. Liderzy wspieranych organizacji oraz przedstawiciele Fundacji wspólnie określają wyzwania, cele oraz obszary wsparcia danej organizacji. Wspólnie formułują także cele krótko- i długoterminowe oraz wyznaczają wskaźniki osiągnięcia planowanych rezultatów, które są regularnie monitorowane.

Kluczowym elementem programu doradztwa merytorycznego jest to, że Lider organizacji i jego zespół otrzymują wsparcie doświadczonego Partnera, który spotyka się z nimi na 2-3 godziny miesięcznie przez cały okres wsparcia, pomagając organizacji osiągnąć jej cele.

Zobacz szczegółowe studium przypadku

Poznaj, w jaki sposób ww. wsparcie doprowadziło do dynamicznego rozwoju Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN), posłuchaj Szymona Grzelaka, założyciela i prezesa.

Pełny ekran

Jak wybieramy tych, którym pomagamy?

W procesie selekcji organizacji społecznych, które mogą liczyć na wsparcie, Fundacja stosuje klarowne i szczegółowe kryteria wyboru. Te kryteria mają na celu zapewnienie, że nasze wsparcie trafi do organizacji o solidnych fundamentach, które mają realny potencjał do przynoszenia trwałych zmian społecznych oraz zwielokrotniania skali działania. Aspekty, na które zwracamy uwagę, to:

Zajmowanie się istotnym problemem społecznym

Preferujemy organizacje, które skupiają się na rozwiązywaniu poważnych problemów społecznych, których działania mają znaczący wpływ na życie konkretnych osób.

Otwartość i dostępność wsparcia

Szukamy organizacji, które oferują pomoc bez ograniczeń, dostępną dla każdego potrzebującego.

Skalowalność rozwiązań

Wysoko oceniamy organizacje proponujące efektywne rozwiązania problemów społecznych, które mają potencjał do zastosowania na większą skalę.

Potencjał rozwojowy i plany ekspansji

Wspieramy organizacje z jasno określonymi planami na przyszłość, które mogą wykazać potencjał do osiągania coraz większego wpływu społecznego.

Przywództwo i motywacja zespołu

Ogromne znaczenie ma dla nas obecność silnych liderów i zmotywowanych zespołów, które skutecznie kierują organizacją.

Strategiczny rozwój i gotowość do innowacji

Oczekujemy, że organizacje będą miały przemyślane propozycje lub gotowość do ich tworzenia w kontekście strategicznego rozwoju.

Jakość kompetencji zarządzających

Cenimy umiejętności zarządcze kierownictwa, które sprzyjają zwiększeniu skali oddziaływania.

Stabilność finansowa

Wysoko oceniamy organizacje dążące do stabilności finansowej i posiadania umiejętności wdrażania długoterminowego planowania finansowego.

Mierzenie efektywności i wpływu oraz transparentność

Oczekujemy gotowości do stosowania metod oceny skuteczności i długoterminowego wpływu działań danej organizacji oraz do transparentnego dzielenia się z interesariuszami informacją o wpływach i kosztach działania.

Chęć uczenia się i korzystania z doradztwa

Poszukujemy organizacji, które wykazują otwartość na naukę i korzystanie z doświadczenia wysoko wykwalifikowanych doradców z różnych dziedzin zarządzania.

Dodatkowe, uzupełniające kryteria

Fundacja przy wyborze potencjalnych Beneficjentów bierze pod uwagę również:

Zgodność działań z misją Fundacji oraz wartościami, którymi się kieruje i które chce wzmacniać

Szukamy organizacji, których cele, sposoby i efekty działania są praktyczną i skuteczną drogą realizacji wspieranych przez nas wartości.

Podejmowanie decyzji opartych na rozeznawaniu najbardziej owocnych metod działania

Chcemy pracować z Liderami organizacji, którzy korzystają lub są otwarci na korzystanie ze sprawdzonych form pomagających w zwiększeniu samoświadomości oraz odnowieniu i oczyszczeniu źródeł motywacji do pracy na rzecz innych, takich jak: rekolekcje, warsztaty, szkolenia, procesy terapeutyczne itp.
Jeśli uważasz, że Twoja organizacja potrzebuje pomocy i spełnia ww. kryteria,
zapraszamy do pobrania formularza rekrutacyjnego dla potencjalnych Beneficjentów fundacji.
Po uzupełnieniu prosimy o przesłanie na adres rekrutacja@owocobfity.org.
Prowadzimy stały nabór. W zależności od naszego obciążenia, możesz spodziewać się
odpowiedzi w przeciągu 2 tygodni.
Dziękujemy! Twoje zgłoszenie zostało pomyślnie wysłane!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza. Spróbuj ponownie.

Czego oczekujemy od naszych Beneficjentów w zamian?

Oczekujemy bieżącego monitorowania kluczowych mierników skuteczności działania danej organizacji, w tym takich, które pokazują skalę działania w postaci liczby osób objętych wsparciem, liczby inicjatyw, ilości funduszy, którymi dysponuje organizacja i innych adekwatnych miar pokazujących zmianę skali działania danej organizacji.

Nasza wsparcie, w tym wsparcie finansowe, ma na celu zwielokrotnienie, a co najmniej podwojenie skali działania danej organizacji społecznej.

Kiedy ten cel zostanie osiągnięty oraz kiedy dana organizacja zyska samodzielność w dalszym pozyskiwaniu środków, kolejnym celem wsparcia jest to, by stopniowo, po jakimś czasie, zainwestowane środki wróciły do Fundacji Owoc Obfity i jako Kapitał Obrotowy Zmiany Społecznej mogły dalej służyć do wspierania kolejnych organizacji.

Dlatego każda organizacja, która jest Beneficjentem Fundacji, zobowiązuje się, że po osiągnięciu progu minimalnego, jakim jest podwojenie przychodów organizacji pochodzących z wszelkich innych źródeł niż wsparcie Fundacji Owoc Obfity, będzie co miesiąc przekazywała Fundacji Owoc Obfity darowiznę w wysokości 10% od każdego przychodu powyżej progu minimalnego jako zwrot części otrzymanych środków i wkład w Kapitał Obrotowy Zmiany Społecznej.

Uwaga! Jest to warunkowa (po przekroczeniu progu) forma zwrotu wartości nominalnej otrzymanej pomocy finansowej, bez jakiegokolwiek oprocentowania oraz bez określenia terminu zwrotu. W praktyce, w przypadku braku osiągnięcia progu, zwrot może nigdy nie nastąpić, może też nastąpić po wielu latach lub bardzo szybko. Może się też okazać, że dana organizacja po lepszych latach będzie miała gorsze i ponownie przychody spadną poniżej progu – wtedy na ten czas następuje automatyczne zawieszenie dalszej spłaty do momentu ponownego przekroczenia progu itd. Po spłacie zaciągniętych środków dana organizacja nie ma już zobowiązania do dalszego wpłacania środków na rzecz Fundacji.

Kwota zwrotu w danym okresie będzie wynosić 10% wartości dodatkowych przychodów organizacji (w porównaniu do okresu sprzed wsparcia Fundacji). Jest to kwota, która gwarantuje, że 90% środków ponad próg minimalny może być na bieżąco wykorzystywana na podstawową działalność danej organizacji.

Przykład modelu pomocy oraz rozliczeń finansowych

Dla jasności prezentujemy przykład, który jest na bazie fikcyjnych danych i przedstawia uproszczoną historię, tak by zobrazować mechanizm praktycznego działania spłaty.

Sytuacja początkowa i warunki wsparcia

Przed rozpoczęciem współpracy organizacja realizowała 100 programów edukacyjnych i uzyskiwała przychód roczny w wysokości 300 000 zł – głównie z opłat od gmin.

Lider organizacji miał sprawdzony produkt i wizję rozwoju. Organizacja spełniała kryteria wsparcia i otrzymała pomoc finansową w postaci stałej miesięcznej dotacji w wysokości 8333 zł na pokrycie kosztów wynagrodzenia Lidera oraz pomoc doradczą ze strony Partnera prowadzącego/ wspierającego rozwój tej organizacji w postaci 2-3 godzin co miesiąc.

Dodatkowo przyznano 20 000 zł wsparcia na projekty specjalne oraz zapewniono szkolenia i wsparcie eksperckie w wymiarze 40 godzin rocznie. Pomoc w analogicznej formie była kontynuowana przez 3 lata.

Oznacza to, że rocznie organizacja uzyskiwała wsparcie w wysokości 120 000 zł plus wsparcie doradcze/eksperckie w wymiarze około 70 godzin. Przez 3 lata organizacja uzyskała nominalne wsparcie w wysokości 360 000 zł. Wsparcie doradcze nie jest wyceniane, mechanizm zwrotu obejmuje jedynie wsparcie finansowe.

Dynamika wzrostu i wyniki po 2 latach

Po 2 latach działania skala organizacji w postaci realizacji programów wzrosła do poziomu 190% programów sprzed dotacji, a skala przychodów wzrosła do poziomu 595 000 zł rocznie. Organizacja prawie podwoiła swój zakres działania i prawie osiągnęła minimalny próg wymagany do tego, by uruchomiony został mechanizm zwrotu środków finansowych. Jednak nie przekroczyła tego progu.

Przyspieszenie rozwoju i początek zwrotu

W kolejnym roku dzięki przyspieszeniu zwielokrotnienia skali działania i uzyskaniu finansowania w postaci grantów organizacja już po 6 miesiącach osiągnęła próg rocznych obrotów w wysokości 600 000 zł (czyli 2 razy więcej niż roczne obroty przed okresem rozpoczęcia wsparcia przez Fundację).
Następnie do końca roku zwiększyła swoje przychody narastająco do poziomu 1 000 000 zł.

Oznacza to, że od 7 do 12 miesiąca organizacja zwracała Fundacji co miesiąc 10% od wszystkich przychodów ponad próg 600 000 zł jako jej wkład w Kapitał Obrotowy Zmiany Społecznej. Spłata wyniosła więc 40 000 zł. W ciągu 3 lat współpracy organizacja otrzymała łączne wsparcie finansowe w wysokości 360 000 zł, a spłaciła 40 000 zł. Oznacza to, że do spłaty w kolejnych latach pozostała kwota 320 000 zł.

Dalszy rozwój i realizacja zwrotu

Organizacja rozwijała się dynamicznie i zwiększała znacząco skalę swojego działania, osiągając w kolejnych latach przychody:

  • 1 500 000 zł, spłata: 90 000 zł ((1 500 000 – 600 000) *10%).
  • 2 300 000 zł, spłata: 170 000 zł ((2 300 000 – 600 000)*10%).
  • 3 000 000 zł, spłata pozostałej kwoty: 60 000 zł.

Razem przez 3 lata organizacja spłaciła 300 000 zł. Pozostała kwota 60 000 zł została spłacona w pierwszych miesiącach kolejnego roku, ponieważ organizacja osiągnęła w tym roku przychody w wysokości 3 000 000 zł.

Ta przykładowa organizacja potrzebowała 3,5 roku, by dzięki wielokrotnemu wzrostowi skali działania spłacić nominalną wysokość otrzymywanego wcześniej wsparcia finansowego.

Elastyczność modelu wsparcia

Inna organizacja może potrzebować dłuższego okresu, np. 10 lat. Praktycznie może być tak, że organizacja w międzyczasie przechodzi kryzys, jej obroty spadają poniżej progu i w takim okresie spłaty zostają zawieszone. Gdy sytuacja się polepsza i organizacja ponownie ma przychody powyżej progu, wraca do spłaty.

Efekt końcowy

Organizacja w ten sposób dzieli się owocami swojego rozwoju, wpłacając środki, które na bieżąco wspierają kolejnych Beneficjentów Fundacji Owoc Obfity.

Skontaktuj się

Zastanawiasz się nad współpracą? Chcesz pomóc?  
Czekamy na Twoją wiadomość.

Dziękujemy! Twoja wiadomość została wysłana!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza. Spróbuj ponownie.
Dane fundacji:
Fundacja Owoc Obfity
(w trakcie organizacji)